HTML

2013.09.30. 10:53 sparrow63

Kertem

02.jpgA nyár folyamán a nap fénye átköltözik a gyümölcsökbe. A forróság enyhülésével a színek életre kelnek, kinézek az ablakon és látom a piros almát, a sárga körtét, a zöld ezernyi árnyalatát, amint vörössé, naranccsá, barnává és rózsaszínűvé dermedten állnak a hajnali párában. Érzem a napfény ízét a számban (tisztelettel Szabó István felé!), érzem az illatokat, a gyógy-, és fűszernövények erős illatát, amint a szél kergetőzésével beteríti az egész udvart; lágy hullámokban sodorva a rozmaring, a bazsalikom, a borsikafű és persze a meghagyott néhány tő levendula illatát.
Az őszi hajnalon a szivárvány minden színe életre kel a kert végtelen rezdülései között. Az üveg mögött a meleg köntösbe burkolózva a téli fa duruzsolásra gondolok. A frissen őrölt szemekből főzött kávé zamata össze sem hasonlítható a zacskós termékek pállott aromájával. A Nap most kel, nincs halvány fénysugár és egyebek, csak a sötét, sejtelmes derengés lassan felenged, mint tavasszal a föld. Az elme és a test ébred, a hajnali Istentisztelet hangjai lágyan áradnak a hangfalakból, átgondolom a napot, irány a konyha... ami nem kis kihívás, hisz napi szinten ellátunk húsevőket, vegetáriánusokat és vegánokat egyaránt.

Ezért tudni kell, hogy minden ételünk legfontosabb alapanyaga a saját kertből kerül ki. Konyhánkat elsősorban az idényszerű, hazai növények használata jellemzi, valamint az, hogy amit kívülről hozunk - jelenleg nem törekszünk önfenntartásra - az lehetőleg ipari csomagolástól mentes legyen. Egy jól felszerelt vidéki, kamrával elkényeztetett háztartás a miénk. Felszereltségét azonban nem a multik biopolcainak, hanem a természetismeretnek, az egész évi folyamatos munkának köszönheti. Az én egyéni luxusom, hogy mivel nagy házat viszünk, nászajándékba egy amerikai típusú nagy gáztűzhelyt (gáz és villany is) kértem, sőt van egy sparhertom is. Akik ismerik az amerikai lakberendezési kultúra ezen nagyzási hóbortját :) tudják miről beszélek. Ezen főzni egy mindent elsöprő élmény és élvezet és biztonság, és kreativitás. Egy csoda! Van hely.
Sokan úgy hiszik, hogy földet "szerezni", tartani, birtokosnak, Ne adj Úristen "Nagybirtokosnak" lenni, mekkora kiváltság és anyagi haszon.
Hát kérem, íróasztal melletti liberális értelmiség, és mindenki más, aki hasonlóképpen gondolkodik! A földdel dolgozni nem leányálom, nem séta galopp. A Föld hálája igen nagy azok felé akik gondozzák, gondját viselik, de kegyetlenül, kellőképpen elbánik elbánik a hanyagokkal. Mondhatják erre, hogy de nem azoké a nagy haszon akik művelik, hanem a birtokosoké és újra itt a magyar jobbágyrendszer. Igazuk van. Mindig is voltak rossz, becstelen gazdák. Ők a földtől csak elvettek. De azok elvettek bárkitől bármit. És mindig voltak jó gazdák és jó birtokosok is. Kezük alatt aranyló-e táj. Nem egy ember, minden generáció tagjai megtalálja a kedvére való tevékenységet. Pihennek, mozognak, dolgoznak, szeretik. Fáradtak. A földdel való gondos munkának valóban édes gyümölcse van. Hajnalban a tehéntrágya illata is fel-fellibben a közeli tehenészetből, hallom a régi oldalkocsis motort.... megyek ki a tejért.
Megnyitom az ajtót, a lábamat megcsapja a hideg, párás szellő. Kimegyek a kertkapuhoz, a belső peremen ott a friss tej, még langyos. A lábam már fázik, egyik tenyeremet az legközelebbi üveg nyakára teszem, enyhén melenget. Gyorsan fordulok, csukom az ajtót, leteszem az üveghordót a pultra, és futok a meleg frottírzokniért. A lépcsőfeljáróból meglátom a megkopasztott spenótsorok maradványait és a még utolsó erejükkel frissen kibúvó zsenge zöld levelek harsány színét; megvan a menü!

Reggelik és szendvicsek kicsiknek és nagyoknak suliba és munkába
Kertből, tejből egészségesen

Későbbiekben közölni fogok különféle tejtermék recepteket. Túró, sajt, minden TEJ-ből, tehénből. Olyan tehéntől, amely füvön legel, nem tápot kap, nem antibiotizálják a tejét, nincs bezárva, sőt szeretgetik, beszélnek hozzá, neve van, hall gyermekkacajt. Közreadok majd pékárú recepteket is, kenyér, kifli, zsömle és egyéb nyalánkságok, de a lisztet mi is vesszük. (Teljes kiőrlésű rozs és búzalisztet, búzacsírás vagy tönkölyös búzalisztet, kukoricalisztet, valamint csicseri-, és sárgaborsólisztet rendszerint tartunk itthon, nagyobb tételben.)

Szotyis rozskenyér, magam sütöttem, mezei villanysütőben, jénai tálban. Hozzá házi tejből készült túróból körözött.
Míg a reggeli italokat készítem: frissen őrölt, főzött kávé, bögrés kiöntős főzővel, még csak nem is kotyogó; tej; főzött kakaó; tea; vagy kakaó helyett gyümölcs és zöldséglé, konyhai feldolgozástól függően. (Bárki bármit ígér, aki készít otthon valódi gyümölcs és zöldségleveket, pontosan tudja, hogy milyen macerás, sok edényes, fröcsögős eljárás ez általában. A legdrágább gépek csodát ígérnek, de szerintem mégiscsak a legjobbak a hagyományos kézi prések, ám azoknak viszonylag sok hely kell, legalább is egy mai garzonhoz képest). Odateszek 10 tojást is főzni, a reggelihez kemény tojásnak.
Előveszem a kamrából a tegnapi sült csirkék, mér gondosan lefilézett mellrészeit és vékony sonkaszeletekké vágom.
Apa csak egy falatot eszik reggelire, inkább visz három szendvicset. Egy sima kőrözöttes alatta salátalevél, rajta sajt, paradicsom. Egy húsos: salátalevél, körözött, vasárnapi sült csirkemellből vékonyan szeldelt sonkaszelet, rajta pritaminpaprika csíkok. A kertből és nem Californiából. Zöldséges: salátalevél, körözött, kígyóuborka, pritaminpaprika és sárga koktélparadicsom, meghintve csipetke parmezánnal (a boltból :).
A kicsik suliba ugyanezt viszik, különféle változatokban.
A hosszú pultra kikészített alapanyagok közül válogatnak az itthon maradók, ebből készül a ház körül és kint a földön dolgozók tízóraija is.

Az ebéd
Elpakolom a reggeli maradványait, aztán nekilátok az ebédnek.
Mi is tartunk itt állatot, szárnyasokat. A család egy része vegetáriánus, ami errefelé igen nagy ritkaság, mint UFO a nemzeti dohányboltban, de nálunk mindenki ugyanolyan joggal jut élelemhez, Istentől.
Én látom el a konyhát, én tartom össze a családot. Szóval tartunk szárnyasokat, csirkét, tyúkot, kakast és kacsát, valamint egy libapárt. A tyúkok tojnak egész nyáron, tojást is eszünk. Ám mindenki szépen éldegél, talán képmutatásnak vélik egyesek, de a mi házunknál nem ölnek állatot, nem vágunk. Mint a régi időkben, úgy mifelénk is az a szokás járja, hogy idényjelleggel egy-egy háznál összegyűlnek az asszonyok, esetleg egy-két ember besegít, és a családtagok barátok, utca-béliék, egy háznál intézik a vágást, pucolást. Mint a disznóvágást, nagyjából a szárnyasok feldolgozását is.
Első hullámban, mi ősszel vágatunk csirkét és kacsát. Még szüret előtt. Egy fagyasztónk, van, nem halmozzuk a ládákat, kis mennyiségben készülünk előre. Fontos szempontunk a frissesség! Mind az alapanyagok, mind az elkészítést követő elfogyasztás idejét tekintve is. Fagyasztóban nálunk 2 hónapig állhat bármi, 2 napnál régebbi főzött ételt sem teszek senki elé sem szívesen.
Szóval egy héten kétszer készítek húst, kell az embereknek, de szinte mindig van az asztalon húsos jellegű étel. Húskockák pótlására házisajtot használok, amely kiválóan főzhető. Süthető, rántható, fűszerezhető, sőt füstölhető is.

A tegnapi, vasárnapi sült csirke

Két személyre számolok egy egész csirkét, vagy 4 gyerekre
6 csirkét sütök egyszerre, nem tápos-ketreces, hanem kukoricás, magvas, szabadon tartott, legelésző fajtából. 4-et az amerikai sütőben, 2-őt a normál villanysütőben. Sütőzacskót nem, ellenben nagyméretű, vastag grillfóliát használok sütéshez.
Fogom az előkészített csirkéket, feje, lába leszedve, belsőségek kipucolva. Belül besózom, kettőt-kettőt egyformára fűszerezek: belülről jól megkenem bazsalikommal, borsikafűvel illetve rozmaringgal. A fűszerek saját kertből valók: a rozmaringos-félékbe 2-2 rozmaringágat is beledugok.
Ezután minden jószágot egyformán töltök:
először beleteszek egy egész és két oldalról egy-egy fél kisebb körtét, majd fügével szintezem. (kb. 4-5 füge) Ezzel a csirke tele is van, a végén két félbevágott és egy plusz fél almával, héjával kifelé, 1 db hústűvel zárom.
A nagy tepsik aljára egy kis olívaolajat öntök, arra vékony sóágyat borítok, majd ráhelyezem a gyümölccsel töltött csirkéket. Kívülről is meglocsolom olívával, kívülről is meghintem sóval és egy leheletnyi pirospaprikával, majd fóliával leborítom. Sütő 2,5-3 óra, majd 20 perc bőrpirítás.
A vegáknak kisebb tepsibe a fent leírt gyümölcsökből sültet készítek, a következő módon:
Olívaolajon, tenyérnyi, téglalap alakú bazsalikomos házisajt-szeletekre a gyümölcsökből stabil kupacokat képzek. Ezeket kevés tejszínnel hígított édes tejföllel kissé megkenem, majd rendes bolti reszelt sajttal vastagon megszórom. Sütés közben a sajt záróréteget képez, mely alatt a gyümölcsök megpuhulnak, a házisajt-ágy átsül. Ízlés szerint fűszerezhető melegítő fűszerekkel (fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, ánizs) de jó gyümölcs esetén teljesen felesleges.
Miután a csirkét betettem a sütőbe, kilépek a kertbe, és leszedem az összes maradék spenót levelet. Készítek spenótmártást, kis trükkel. A friss spenótot fokhagymán dinsztelem, tejszínnel felengedem. DE. Készítettem nyáron aszalt paradicsomot házilag. Na annak az olaján teszem fel a fokhagymát és nem zsemlét, de házi szikkadt paradicsomos-kenyeret áztatok tejbe, azzal habarom, turmixolom.
Fiatal asszonyok sokan mondják, nem lehet rizst főzni. Nem tudnak. Ragad, vagy kemény, vagy.... mindig van valami baj.
Elárulom, lehet rizst főzni, rizsből. Sem zacskós, sem előfőzött, sem előgőzölt, sem dobozos.....ha nálunk nem ment a szekér, akkor sz**i magyar "B" rizs volt terítéken. Ma már jázmin-rizst használok, de indiai barátaim szerencsére gyakran meglepnek basmati rizzsel. Tudják, a csecse-becséknek nem örülnék ennyire.
Grillcsirke otthon basmati rizzsel és aszalt paradicsomos spenót-szósszal, hozzá fűszeres párolt édesgyümölcsök.
A tányérra mindenkinek elhelyezek egy széles szelet citromot, amelyből néhány csepp a borsikafüves változatnak tesz a legjobbat.

Minthogy az édesség már tegnap elkészült, ma már csak szeletelni kell. Tortának kereken éppúgy kiváló, mint tepsiből, kockákra vágva.
Sütök 3 lap tojásos linzertésztát. Ezeket a következő krémmel helyezem egymásra.
A lehullott, nyomott, de belül ép fügéket megmosom, felső, száras részét héjával lehúzom, de ha marad kevés héj a gömbölyű oldalon, azt nem bántom. Barna cukorral és magozott pucolt körtével, tejszínnel és kukorica keményítővel vagy agar-agarral gőz fölött lágy krémmé főzőm. Ha lehűlt, a lapok közé kenem kb. 1-1,5 cm vastagon, az alábbiak szerint.
A legalsó rétegre körteszeleteket helyezek, ezek réseit és tetejét vonom be a krémmel. Majd réteszem a második lapot, amelyre ráterítek egy réteg natúr marcipánt, majd erre ismét krémet teszek. A harmadik lapot, amelyet úgy sütöttem ki, hogy sütés előtt megszórtam apróra tört, de nem darált (barna)cukros pirított dióval. Ez a lap kerül a tetejére, majd vékony rétegben ezt és az süti oldalát is bekenem krémmel. Jó a szilikoncsoda, de én faspatulát használok.
Hűtőbe teszem, míg a csokimáz elkészül:
vajat víztartalmától lassú tűzön lepárolok, étcsokoládét felolvasztok, mázzá keverem. Mire elkészül, kicsit meghűl a torta - a mázat gyorsan kell önteni, mert a hideg felületen könnyebben dermed - és az étcsokoládés mázzal felül és körben bevonom. A szerint, hogy torta, vagy tepsis süti, érett kemény füge és/vagy körtedarabkákat teszek a tetejére.
Csak másnap tálalom.

Ez egy normál szombati főzés. Semmi extra, csak más szemlélet. Kisebb család esetén, rendkívül gyorsan elkészíthető exkluzívnak tűnő menü. Nem kell állni felette sokat, nem kell eltalálni a különleges hozzávalók ismeretlen arányait.
Este még marad idő a kicsikre is, mesélni, beszélgetni, és úgy ébredni, hogy másnap nem nagyon kell főzni, reggelire szendvicsre előkészültünk, tartalmas, testet és lelket tápláló ételt adtunk szeretteink elé.
A különleges hozzávaló a figyelem, a szeretet, a természettel összhangban való élet, majd megteszi a magáét.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szederkert.blog.hu/api/trackback/id/tr35540786

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása